Avşa Adası Nerede? Nereye Bağlı?

Avşa Adası’nın adını çevresinden, arkadaşlarından çokça duymuş kişiler, Avşa Adası’nın nerede ve nereye bağlı olduğunu bilmemektedir. Bu kişilerin ilk arayışları Avşa’nın nerede ve nereye bağlı olduğunu öğrenmek oluyor.

Avşa Adası’nın nerede olduğunu ve nereye bağlı olduğunu bu yazımızdan detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Avşa Adası hakkında çok daha detaylı bilgi alarak adayı yakından tanımak isterseniz ilgili içeriğimizden yararlanabilirsiniz.

İçindekiler

Avşa Adası Nerede?

Avşa Adası, Marmara Bölgesi’nde Erdek’e arabalı feribotlar 1,5 saat, İstanbul’a deniz otobüsüyle 2,5 saat uzaklıkta bulunan Balıkesir’in Marmara ilçesine bağlı bir yerleşim yeridir. Marmara’ya uzaklığı 11 km, Balıkesir’e uzaklığı 155 km olmaktadır.

Avşa Adası, Marmara Bölgesi’nde Marmara Denizi’nin güney – batı kısmında bulunmaktadır. Ada, Ekinlik Adası, Paşalimanı Adası ve Marmara Adası ile çevrelenmiş durumdadır.

Avşa’ya kara bağlantısı olan en yakın yerleşim Erdek olmaktadır. Erdek’e feribot ile uzaklığı ise 1,5 saat olmaktadır.

 Avşa Adası’nın uzunluğu 9 km, eni 4 km kadardır. Toplam yüzölçümü 36 km²’dir.

Avşa Adası Nereye Bağlı?

Avşa Adası, Balıkesir’in Marmara ilçesine bağlı bir kara parçasıdır. İlçe merkezine 11 km, il merkezine ise 155 km uzaklıkta bulunmaktadır. Avşa’nın bir diğer adı “Türkeli” olsa da ismi belirli bir süre sonra “Avşa” olarak değiştirilmiştir.

Avşa Adası, birçok tatilci tarafından İstanbul’a bağlı olarak bilinse de ada Balıkesir’in Marmara ilçesine bağlı olmaktadır.

Balıkesir’in büyükşehir olmasından önce Avşa, bir ada olarak geçse de günümüzde Marmara Adası’nın bir mahallesi olarak kabul edilmiştir.

Avşa Adası’na Ulaşım Nasıl Yapılır?

Avşa Adası’na, İstanbul, Erdek ve Tekirdağ’dan kalkan feribotlarla sadece deniz yolu üzerinden ulaşım sağlanmaktadır. Avşa’ya Erdek’ten Gestaş, Marmara Ro Ro ve Adalar 1, İstanbul’dan İDO, Tekirdağ’dan Yavuz Naz, Ömer Kaptan, Özkaptan feribotları ile ortalama 2,5 saatlik yolcukla gidilmektedir.

Avşa Adası’nda İstanbul’dan feribotlar Bostancı, Yenikapı ve Avcılar iskelelerinden, Tekirdağ’dan Akport İskelesi’nden, Erdek’ten Erdek Limanı’ndan kalkan feribotlar ile gidilmektedir.

Avşa Adası’na nasıl gidilir?” sorusuna detaylı bir cevap bulmak istiyorsanız ilgili yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Puanla!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu