Avşa Adası Gezilecek Yerler – En Popüler ve En Güzel 10 Rota

Avşa Adası’nda gezilecek birbirinden güzel yer vardır. Avşa’da gezilecek yerleri gezip görerek ada da çok düşük bütçeler ile güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Avşa Adası’nda gezilecek yerlerin hepsine bu yazımızdan ulaşıp, ada da eşsiz ve unutulmayacak bir tatil geçirebilirsiniz.

Bu yazımızda liste halinde bulunan gezilecek yerlerin hepsini ziyaret etmeniz halinde Avşa’da unutulmayacak bir tatil geçiremeye hazır olun!

En popüler yer:Altınkum Plajı
En çok merak edilen yer:Şarap fabrikaları
En güzel fotoğraf çekilecek yer:Çınar Koyu
En kolay gidilecek yer:Avşa sahili
En eğlenceli yer:Gece kulüpleri

Avşa Adası’nda gezilecek eşsiz yerler;

İçindekiler

1. Şarap Fabrikaları

Avşa Adası Şarap Fabrikaları

Avşa Adası şarapları ile ünlenmiş bir adadır. Avşa’da uzun yıllardan beri üzüm bağlarında üzüm yetiştirilerek üzümler Avşa’da bulunan fabrikalarda üretilmektedir.

Avşa Adası’nda şarap üretimi öyle bir hal almıştır ki, Avşa merkezinde şarapları belirten ve adanın sembolü halinde gelmiş bir üzüm salkımı heykeli bulunmaktadır.

Avşa’da Bortaçina ve Büyülübağ olmak üzere 2 adet şarap fabrikası bulunmaktadır. Bu fabrikalar Avşa Adası Yiğitler Köyü’nde bulunmaktadır. Avşa tatiliniz boyunca bu fabrikaları ziyaret ederek şarap üretimini gözlerinizle görüp en lezzetli şarapların tadına bakabilirsiniz.

2. Yiğitler Köyü

Yiğitler Köyü, Avşa Adası’nın arkasında bulunan ada merkezine ortalama 2-3 km uzaklıkta bir yerleşimdir. Yiğitler Köyü yaklaşık 500 kişilik bir nüfusa sahiptir.

Yiğitler Köyü, Avşa Adası’nda gezeceğiniz yerler arasında mutlaka yer almalıdır. Yiğitler Köyü’nde birçok farklı plaj bulunmaktadır. Her plaj berrak ve cam gibi denize sahiptir.

Yiğitler Köyü’ne, Avşa’dan kalkan dolmuşlar ile ortalama 10 dakika içerisinde veya bir taksi kiralayarak 5 dakika içerisinde kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz.

3. Avşa Adası Sahili

Avşa Adası Sahili

Avşa Adası sahili yürüyüş yapıp adada ki bijuteri dükkanlarından sevdiklerine dilediği hediyeleri alabileceği bir yürüyüş alanıdır.

Avşa Adası’nda iskeleden indiğiniz gibi sağ veya sola giderek sahilde yürüyüş yapıp adanın renkli sokaklarını görebilirsiniz.

Avşa Adası sahilinde yürüyüş yapıp yorulmanız ardından sahil kenarında yer alan bir kafede oturup afiyetle çayınızı yudumlayarak adanın eşsiz günbatımı manzarasını seyredebilirsiniz.

4. Gece Kulüpleri

Avşa Adası Gece Hayatı

Avşa, gece kulüpleri ile ismini tüm Türkiye’ye duyurmuş bir adadır. Avşa’da gece hayatı oldukça renkli geçmektedir ve gece hayatını renklendiren 3 adet büyük disko bulunmaktadır.

Avşa’nın gece kulüpleri Türkiye’de ki sayılı kulüpler olmaktadır. Buraya yaz aylarında birçok ünlü isimde gelerek eğlencenin oranını arttırmaktadır.

Avşa Adası’na geliyorsanız bu gece kulüplerini mutlaka görmelisiniz. Bu gece kulüplerinde hiçbir tatil beldesinde bulamadığınız eğlenceyi bulabilirsiniz.

5. Manastır

Avşa Adası Manastır

Manastır, Avşa Adası’nda eski rumlar tarafından günümüze kadar kalmış tek mimari yapıdır. Manastır, adanın Manastır Köyü’nde bulunmaktadır. Tarihi yerleri ziyaret etmek isteyen kişilerin ilk adresi Manastır olmaktadır.

Avşa Adası’nda Manastır’a giriş yapıyı korumak adına şu anda yasaklanmıştır fakat çelik çitlerin gerisinden yapıyı inceleyip fotoğraflamanız da herhangi bir sorun oluşmayacaktır.

Manastır Köyü, Avşa Adası merkezinde 1,5 km uzaklık bulunmaktadır. Manastır’ı ziyaret etmek isteyen kişiler, ada merkezinden kalkan dolmuşlarla 5 dakikalık bir yolcukla yapıya ulaşabilirler.

6. Altınkum Koyu

Avşa Adası Altınkum Plajı

Altınkum, Yiğitler Köyü’nde bulunan bir koydur. Altınkum, Avşa Adası’nda tatilcilerin gidip eğlenmek için tercih ettiği en güzel koylardan bir tanesi olmaktadır.

Altınkum’da gün içerisinde denize girip eğlencenin tadını çıkartabileceğiniz birçok beach bulunmaktadır. Bu beachlerde müzik eşliğinde eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

Altınkum’a Avşa Adası merkezinden kalkan dolmuşlar ile ortalama 10-15 dakikalık bir yolculuk ile gidilmektedir. Her gün 15 dakikalık aralıkla seferler devam etmektedir.

7. Çınar Koyu Plajı

Avşa Adası Çınar Koyu

Çınar Koyu, Avşa Adası merkezinden 2 km uzaklıkta Yiğitler Köyü’ne bağlı bir koydur. Çınar Koyu’nun eşsiz ve berrak denizi sayesinde adanın en çok tercih edilen koyları arasında bulunmaktadır.

Çınar Koyu’nda 2 adet beach yer almaktadır. Bu beach de gün içerisinde eğlenebilir, akşam saatlerinde ise koyda bulunan restoranlarda güneşin muazzam batışı karşısında koy da yer alan restoranların bir tanesinde yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Çınar Koyu’na Avşa Adası merkezinden ortalama 10 dakikalık bir yolculukla ulaşabilirsiniz. Çınar Koyu’na adadan her gün 15 dakikalık aralıkla seferler bulunmaktadır.

8. Kadınlar Koyu Plajı

Avşa Adası Kadınları Koyu

Kadınlar Plajı, Avşa Adası’nda sadece kadınların giriş yapabileceği bir plajdır. Kadınlar plajı Avşa Adası’nın Yiğitler Köyü’nde bulunan bir plajdır.

Kadınlar Plajı’nda sadece kadınlar denize girebilmektedir. Bu plajda restoran veya beach bulunmamaktadır. Plaja denize girmek için gitmek isteyen kişiler ihtiyaç duyabileceği şeyleri yanlarına alması gerekmektedir.

Kadınlar Plajı’na, Avşa Adası’ndan kalkan dolmuşlar ile ortalama 10 dakikalık bir yolculuk ile gidebilirsiniz. Gün içerisinde plaja 30 dakika da bir dolmuş kalkmaktadır.

9. Karadut Koyu Plajı

Avşa Adası Karadut Koyu

Karadut Plajı, Avşa Adası’nda sakin bir plajda denize girmek isteyen kişilerin tercihi oluyor. Karadut Plajı’na Yiğitler Köyü’ne kalkan dolmuşlar ile gidebilirsiniz.

Karadut Plajı’nda 2 adet restoran bulunmaktadır. Burada aileniz ile vakit geçirip canınız acıktığında veya herhangi bir yemek istediğinizde plajın arkasında bulunan restoranlarda denize karşı yemeğinizi yiyebilirsiniz.

Karadut Plajı’na, Avşa Adası merkezinden kalkan Karadut dolmuşları ile gidilmektedir. 4 TL karşılığında bu plaja 10 dakikalık bir yolculukla gidebilirsiniz.

10. Mavi Koy

Avşa Adası Mavi Koy

Mavi Koy, Avşa Adası’nın berrak ve cam gibi denizine sahip bir koydur. Mavi Koy’da denize girebilir, Akşam üzeri koy sahilinde oturup eşsiz günbatımı manzarasını seyredebilirsiniz.

Avşa Adası Mavi Koy’u tatilcilerin denize sakin ve sessiz bir yerde güneşlenip tatil yapmak isteyen kişilerin en çok tercih ettiği koylardan bir tanesi olmaktadır.

Mavi Koy’a Avşa Adası merkezinden kalkan, Kamburtarla dolmuşlarına binerek 10 dakikalık bir yolculukla ulaşabilirsiniz.

Avşa Adası hakkında çok daha detaylı bilgi almak, adayı yakından tanımak isterseniz, “Avşa Adası” başlıklı yazımızdan yararlanabilirsiniz.

Avşa Adası'nın en güzel yeri neresi?

Avşa Adası’nın tam arkasında yer alan Altınkum Koyu, Avşa’da tatilcilerin en çok tercih ettiği restoranlardan bir tanesidir. Altınkum’un Şahin Tepesi’nde eşsiz bir manzarada yemek yiyebilir, beachlerde eğlencenin ve denizin tadını çıkartabilirsiniz. Avşa’nın Altınkum Koyu için adanın en güzel yeri olduğunu söyleyebiliriz.

Avşa Adası kaç saatte gezilir?

Avşa Adası, İstanbul’a en yakın ve en gözde tatil beldeleri arasında yer almaktadır. Avşa kaç günde gezilir? diye soran kişilere adayı 2 gün içerisinde gezebileceğinizi belirtebiliriz.

Puanla!
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu